kawa uwalniamy endorfiny

Sprawdź swoją wiedzę na temat kawy! (INFOGRAFIKA)

Kawa – już samo to słowo potrafi rozbudzić zmysły niczym spacer w rześki letni poranek. Filiżanka kawy na stole jest jak Brad Pitt na czerwonym dywanie, jak Tomasz Karolak w…. nie no, bez przesady. W każdym razie, ta rozkoszna czarna używka nie tylko dodaje energii i korzystnie wpływa na zdrowie, ba! ona je może nawet zrujnować! Oczywiście, głównym czynnikiem decydującym o tym, czy skutki picia kawy są pozytywne czy nie, jest jej ilość. Z badań wynika, że dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg (ok. 3 filiżanki).

Ponadto, ważną kwestią w naszym kawowym rytuale jest sposób, w jaki ją zaparzamy. Mówi się, że kawa parzona po turecku, gotowana po skandynawsku lub w zaparzaczach tłokowych i innych ekspresach bezfiltrowych, powoduje przedostanie się związków lipidowych (diteprenów – kafestol i kafeol) do organizmu, co może być przyczyną podniesienia poziomu cholesterolu. Dlatego ważne jest używanie filtrów do kawy, na których pozostaną szkodliwe substancje. Nie spowoduje to zmniejszenia jej działania, a może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

No właśnie – co z tym działaniem? Otóż, głównym składnikiem, który nas rano wyciąga z krainy zmarłych, jest kofeina. Przez długi czas była uznawana za środek dopingujący, dlatego sportowcy nie mogli jej zażywać przed zawodami. Obecnie nie jest już zakazana, ale nadal przyjmuje się, że to właśnie kofeina ma działanie energetyzujące.

Oprócz tego ma dobroczynne właściwości wpływające m.in. na krążenie i pamięć. Polepsza również perystaltykę jelit. Jednak, tak jak ze wszystkim w życiu, tak też z kawą nie powinno się przesadzać. Przedawkowanie bowiem może dać efekty przeciwne do pożądanych, a nawet prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie oznacza to, że powinniśmy przestać ją pić.

Kawa Spożywana regularnie i w umiarkowanej ilości  zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia (podobną zależność zaobserwowano dla kawy bezkofeinowej)

kawa infografika

 

“I like coffee because it gives me the illusion that I might be awake” – Lewis Black

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *