Dyscyplina vs Motywacja

Dyscyplina – rygorystyczne reguły postępowania, wprowadzane w grupie albo narzucane sobie samemu (PWN) Pojęcie znane, niestety często pomijane przez swoją szorstkość. Zapominamy, że owa szorstkość sięga dalej niż motywacja, która przychodzi falami i za każdym razem zbiera niewielkie żniwa. Dyscyplina otwiera drzwi do sukcesu, ale zanim to zrobi, będzie Cię biła linijką po łapach i zmusi do ciężkiej pracy. Można ją nazwać wymagającą nauczycielką, której nie lubimy, ale mimo to chodzimy na jej lekcje.

Wyrabianie w sobie nawyku bezwzględnego trzymania się założonych planów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga silnej woli, zaangażowania i pewnego rygoru, czyli cech, którymi mogą pochwalić się ludzie, którzy swoje cele osiągnęli. Każdy z nas ma sobie te wartości, ale nie każdy je pielęgnuje. Właściwie to mało kto to robi. Większość cierpi na chroniczne niechcemisie, co niestety blokuje drogę do sukcesu. Dlaczego tak jest? Możemy tutaj zwalić winę na motywację, która, owszem, jest potrzebna żeby coś zacząć, ale nie jest pomocna w wytrwaniu w procesie, który rozpoczęła. Motywacja to tylko rozrusznik w mechanizmie działania człowieka i nie warto opierać na niej swoich planów.

Tutaj wkroczyć powinna dyscyplina. Planowałaś zjeść brokuły na obiad ale dostrzegasz w lodówce wczorajszą pizzę i zaczynasz się wahać? Może jeden kawałek nie zaszkodzi, nawet sportowcy wcinają fast foody jako cheat meal. Kawałek pizzy ma ok 400 kcal, a to tylko jakieś 30  minut na bieżni, przeżyjesz. Ale pamiętaj, że w planowanym obiedzie z brokułami jest coś więcej niż błonnik. Jest tam zalążek dyscypliny i dobrych nawyków, które tak usilnie starasz się w sobie wyrobić. Więc przestań pierdolić i jedz zielone. Pizza jest wczorajsza,  ty jesteś dzisiejsza, szanuj się. Planowałaś iść pobiegać, ale temperatura drastycznie spadła, pada deszcz, a Ty czujesz, że masz stan podgorączkowy? To może idź pobiegać? Nie, czekaj…jest jeszcze coś. Zdrowy rozsądek. Nie mylmy dyscypliny ze ślepym wykonywaniem postawionych tasków, bez względu na wszelkie okoliczności. Dyscyplina to raczej wykonywanie postawionych tasków bez względu na wszelkie wymówki. Gorączka to nie wymówka – to stan, na który nie mamy wpływu, ale ignorowanie go może pogorszyć sytuację. To tylko przykład, ale co chcę przez to powiedzieć, to, że powinniśmy słuchać swojego ciała. Przy odpowiednim nastawieniu samo pomoże nam wyznaczyć granicę między wymówkami, a faktycznymi powodami “odpuszczenia”. Jesteśmy tylko ludźmi i nie powinniśmy zakładać, że wszystko zawsze i wszędzie będziemy w stanie wykonać. Głos rozsądku to też złoty środek w układaniu planów, ponieważ właśnie wtedy należy się zastanowić jakie zadania sobie postawić, żeby przy osiąganiu celu nie tracić radości z życia. Bo co z tego, że będziesz się uparcie odchudzać, wystawiając swoje ciało na katorżnicze treningi i restrykcyjne diety, skoro po osiągnięciu wymarzonej wagi będziesz nieszczęśliwa, głodna, bezsilna, z ubytkami włosów i szarą cerą? Osobiście nazywam to skutkami ubocznymi dyscyplinarnego debilizmu. Been there, done that. Był czas, kiedy moje włosy rozpoczęły masową emigrację na szczotkę, mało brakło a uciekłoby ich tyle, że spokojnie mogłyby spisać konstytucję i ogłosić niepodległość. Ale waga była (według przestarzałych wytycznych, m.in. bmi) idealna. Wigor jak u zdyszanej pasażerki komunikacji miejskiej, wyznawczyni beretowej organizacji tadzisiejszamłodzież, przy której nawet torby na zakupy się męczą jakby szybciej. No ale rozmiar spodni w miesiąc z 38 na 34 to przecież sukces jak się patrzy.    teraz staram się wyciągać wnioski i uczulać innych na głupotę, jaką serwuje nam wewnętrzna zawziętość, zagłuszając przy tym racjonalne myślenie.

Tak więc, zanim zaczniemy układać strategię działania, zróbmy porządny research w danej dziedzinie. Dobrym pomysłem jest zainteresowanie się życiem i nawykami osób, które osiągnęły to, do czego Ty aktualnie dążysz. Inspirowanie się innymi ludźmi to nic złego, o ile nie zatracamy przy tym siebie; znów – zdrowy rozsądek będzie tu pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *